Armatura łazienkowa

salon ceramiki, płytki, armatura

Podstawową częścią łazienki, oprócz dobrze dobranych, wysokiej jakości płytek jest dopasowana armatura, którą co prawda łatwiej wymienić niż płytki ceramiczne, ale jednak nie należy do tanich elementów, tak więc jej wybór jest istotnie ważny.

Armaturą nazywamy między innymi baterie wannowe, prysznicowe, czy też deszczownice. Ich różnorodność jest ogromna, a z jakością rośnie i cena. Tak jak w przypadku płytek – warto dopłacić do lepszego produktu, niż potem patrzeć na niszczejącą baterię w centralnym punkcie łazienki.

Baterie

W zależności od stylu, w jakim stworzona jest łazienka można dopasować modele na przykład chromowane, pozłacane lub matowe. Są również wersje kolorowe, ale wciąż jeszcze mało popularne – jeżeli już, to klient zdecyduje się na wersję czarną, najbardziej akceptowalną dla większości konsumentów. Styl klasyczny, uniwersalny, czy retro? To kwestia, jak już zostało wspomniane, stylu i upodobań. Proste, chromowane baterie mogą mieć szeroki, otwarty wypływ wody, lub wąski, w postaci klasycznie wykończonej rury. Modele typu retro mają charakterystyczne kurki i kształt przywodzący na myśl przeszłość.

Deszczownice i zestawy prysznicowe

Pasujące do baterii elementy armatury prysznicowej mogą być proste, montowane do ściany na pojedynczym stelażu w postaci rury, lub z całym zestawem do masażu pleców oraz z wygodnym siedziskiem umożliwiającym korzystanie z niego. Tak jak w przypadku baterii – różnorodność kolorystyczna i materiał wykonania zależny jest od gustu kupującego i zasobności jego portfela.

Akcesoria łazienkowe

Pod określeniem armatury łazienkowej kryją się również elementy drobne w łazience, takie jak wieszaki, drążki lub kółka na ręczniki, uchwyty na papier, uchwyty na dozowniki do mydła, czy same dozowniki. Oprócz tego korki chromowane do zlewu, metalowe półki, mydelniczki, węże prysznicowe czy też słuchawki prysznicowe. Części wymienne do baterii, zestawów prysznicowych, elementy praktyczne i dekoracyjne tworzą całą gamę przedmiotów zaliczanych do armatury.

Ciekawym akcesorium łazienkowym jest na przykład napełniacz kaskadowy, który zamontowany na przelewie wypełnia wannę szerokim, delikatnym strumieniem cieszącym oczy.

Dobrze zamontowana armatura łazienkowa wymaga ręki fachowca, a nieumiejętny jej montaż może doprowadzić do uciążliwych nieszczelności, które będą powodować ciągłe zalewanie łazienki lub niemożność standardowego korzystania z wygody urządzeń sanitarnych. Kontakt do dobrego montażysty lub hydraulika najlepiej zdobyć w dobrym salonie łazienkowym, gdzie opinia ma swoje dobre podstawy.