Płytki

salon ceramiki, płytki, armatura

Płytki ceramiczne stanowią podstawowe wykończenie każdej łazienki, kuchni, a od wielu lat nawet i podłóg salonowych. Ich różnorodna kolorystyka, faktura, połysk i wielkość dają niezliczoną ilość możliwości aranżacji wnętrza. Płytki położone w łazience i kuchni nie stanowią żadnego zaskoczenia, natomiast w salonie, czy na korytarzu czasami jeszcze tak, mimo, że rozwiązanie to jest stosowane już od jakiegoś czasu. 

Zalety płytek ceramicznych

Za tym sposobem wykańczania podłóg poza tradycyjnymi pomieszczeniami przemawia fakt, że są niezwykle proste w czyszczeniu, odporne na zarysowania i wilgoć. Właściciele psów i rodzice małych dzieci powinni zastanowić się, czy nie jest to właśnie najlepsze wyjście na aranżację ich podłóg.

Płytki ceramiczne łazienkowe i kuchenne oferowane są zwykle w pasujących kompletach ściana plus podłoga lub w seriach, które sugerują co do czego będzie pasować. Kupowanie płytek z jednej serii zaoszczędzi czasu i sprawi, że każdy element kuchni i łazienki będzie się dobrze komponował. Płytki do łazienki zwykle są gładkie lub delikatnie fakturowane, chyba że klient zdecyduje się na imitację drewna.

Płytki ceramiczne podłogowe

Płytki na podłogę do salonu zwykle zawierają gres. Mogą być bardzo duże, na przykład kwadraty 80x80cm lub bardzo niewielkie – imitujące klepkę. Imitacja drewna z delikatną lub bardziej widoczną fakturą cieszy się jednak największym zainteresowaniem. Płytki podłogowe wielkości paneli, umiejętnie ułożone będą wyglądały niezwykle elegancko i klasycznie, a do tego ich pielęgnacja będzie prosta i nieskomplikowana. Drugą co do popularności płytką jest szara, imitująca beton ceramika z domieszką gresu. Industrialna podłoga porwała niezliczoną ilość właścicieli dużych salonów – podłoga ta pozwala na dowolne zaaranżowanie przestrzeni, ale wypełnienie jej żarówkami edisona, czy oryginalnymi meblami z elementami stalowymi będzie najlepszym wyborem.

Płytki ceramiczne zewnętrzne

Płytki tarasowe są najbardziej wytrzymałe, a ich mrozoodporność i klasa ścieralności najwyższa z dostępnych na rynku. Jakość płytek ceramicznych rośnie wraz z ich ceną i w tym przypadku warto dopłacić do lepszych płytek. Szczególnie na tarasie, gdzie warunki atmosferyczne mogą dać się podłodze we znaki warto posiadać płytki dobrego producenta, bo ich wymiana stanowi nie lada wyzwanie.

Ułożenie płytek jest trudnym, wymagającym zadaniem, które powinno być wykonane przez profesjonalistę. Nieumiejętne nałożenie kleju, zbyt krótki czas oczekiwania przed pierwszym chodzeniem, czy też zbyt szybkie nałożenie fugi może skutkować odchodzeniem płytek lub ich pękaniem.